K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.
Obránců míru 1025
535 01 Přelouč, okres Pardubice
Snížení uhlíkové stopy, zlepšení mikroklimatu a podpora biodiverzity jsou výsledkem práce žáků z Gymnázia a odborné grafické školy v Přelouči. To všechno se jim podařilo dosáhnout díky šetrnější údržbě travnatých ploch. Plochy, o které se tímto způsobem bude pečovat, žáci vybrali na základě spolupráce s městem. Žáci však měli příležitost své záměry prezentovat i představitelům Pardubického kraje. Výsledky své práce si zapojení žáci nenechali pro sebe a v rámci projektových dnů se o ně podělili i se svými spolužáky.
Cílem bylo realizovat vybrané adaptační opatření – šetrnou údržbu travnatých ploch. V průběhu jsme jednali o našich záměrech s vedením školy, města, ale i Pardubického kraje. S vedením města se nám podařilo vytipovat lokality na šetrnou údržbu travnatých ploch, které byly současně realizovány i v prostorách školní zahrady. Kromě zaměření na šetrnou údržbu travnatých ploch mladí lidé ověřovali své hypotézy z pohledu snížení prašnosti, lepší zádržnosti vody a vyšší biodiverzity.
Program probíhal v rámci Eko-kroužku po celý školní rok 2022/2023 (třídy sekunda, tercie, sexta a septima). Zabývali jsme se i snížením nákladů na energii a vodu v naší škole, a tím i snížením uhlíkové stopy našich budov. Vytvořili jsme klimatickou mapu města Přelouče a společně s vedením města jsme vytipovali lokality pro šetrnou údržbu travnatých ploch (mozaikové sečení travnatých ploch). Následně jsme realizovali projektové dny, kde jsme interpretovali naše záměry, a žáci školy si mohli naše hlavní myšlenky ověřit na vlastní kůži. Žáci se naučili řešit problémy, definovat hypotézy a ověřovat je. Komunikaci s vedením školy a města, stát si za svým názorem a nebát se argumentovat. Současně se zdokonalili v prezentování svých výstupů.
Pro aktivní zapojení žáků a jejich participaci na projektu je důležitý aktivní přístup, dát prostor pro myšlenky a záměry žáků, diskutovat a brát je do přírody – v okolí školy žáci objevili mnoho míst, kde ještě vůbec nebyli, a to je nutilo stále více a více poznávat své okolí. Po sestavení klimatické mapy jsme v dubnu realizovali setkání s komunitou, kterého se účastnili lidé z města a Pardubického kraje. Současně jsme byli v kontaktu s Pestrým Polabím. S vedením města Přelouč (Ing. Moravec) jsme řešili možnost šetrné údržby travnatých ploch ve městě. Naším hlavním plánem, jak pokračovat, je realizovat komunitní zahradu.
Žákům se v rámci projektu podařilo domluvit s vedením města mozaikové sečení travnatých ploch na předem vytipovaných místech.
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
Jednou měsíčně Vám budeme e-mailem zasílat zajímavé postřehy, doporučení, tipy a inspiraci k tématu místně zakotveného učení. Konkrétně se jedná například o doporučení na nově vzniklé publikace, semináře, na které se můžete přihlásit, možnosti zapojení do projektů, naše nové newslettery, a další.
Je škola, která aktivně mění své okolí, pomáhá žákům vytvářet si vztah k místu, dává žákům slovo, připravuje je na skutečný život, je otevřená komunitě a mění svět k lepšímu.