K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.
Býšť 72
533 22 Býšť, okres Pardubice
V průběhu školního roku 2022/2023 se žáci 7.B ZŠ Eduarda Nápravníka seznámili se třemi pilíři udržitelnosti: lidmi, hospodářstvím a přírodou. Zkoumali, jak udržitelná je jejich obec z hlediska šesti klíčových oblastí, včetně přírody, veřejných prostor a spolupráce s okolím. Následně vytvořili opatření zaměřená na zodpovědnou produkci a spotřebu potravin.
Cílem projektu bylo omezení plastového odpadu a zaměření se na problematiku potravin.
Žáci v projektu zjišťovali, zda je jejich obec udržitelná z hlediska šesti oblastí: lidé, hospodářství, příroda a historie, zástavba a veřejná prostranství, spolupráce s okolím a správa obce. Vypravili se na několik exkurzí, např. do vodní elektrárny Hučák, Botanické zahrady léčivých rostlin a expozice Vodovodov v Hradci Králové. Naučili se prezentovat a obhájit svoji práci před veřejností. Zjistili, že každý z nás může udělat něco užitečného pro své okolí. Žáci se zaměřili na úspory energie, pěstování vlastní zeleniny a ovoce, omezení jednorázových plastových tašek a problematiku potravin (import ovoce a zeleniny ze zahraničí, skladování, spotřebu a kalorické hodnoty potravin). Žáci vytvořili pocitovou mapu Býště, poté se věnovali setí a sázení ředkviček, kedluben, jahod a rukoly do 6 samozavlažovacích květináčů. Žáci také malovali na bavlněné tašky, které slouží jako náhrada jednorázových plastových tašek.
Žáci se podívali na naši obec z jiného úhlu pohledu – udržitelnosti, snažili se ji představit v horizontu 10 let. Vymysleli spoustu opatření, z nichž některá realizovali. Naučili se lépe spolupracovat mezi sebou, prezentovat svůj názor, obhájit si jej. Zjistili, že je potřeba rozplánovat si jednotlivé aktivity. Je důležité motivovat žáky, dát jim možnost rozhodovat a realizovat jejich nápady.
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
Jednou měsíčně Vám budeme e-mailem zasílat zajímavé postřehy, doporučení, tipy a inspiraci k tématu místně zakotveného učení. Konkrétně se jedná například o doporučení na nově vzniklé publikace, semináře, na které se můžete přihlásit, možnosti zapojení do projektů, naše nové newslettery, a další.
Je škola, která aktivně mění své okolí, pomáhá žákům vytvářet si vztah k místu, dává žákům slovo, připravuje je na skutečný život, je otevřená komunitě a mění svět k lepšímu.