K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Klimamapa a osvěta

ŠKOLA

1. ZŠ T.G. Masaryka Milevsko

Jeřábkova 690
399 01 Milevsko, okres Písek

Typ školy: Základní škola
Velikost školy: 650 žáků
Velikost obce: 8040 obyvatel
Kraj: Jihočeský

ANOTACE

V průběhu školního roku 2022/2023 se žáci 8.C zapojili do projektu zaměřeného na klimatickou změnu, který zahrnoval teoretické i praktické aktivity. Žáci mapovali svojí obec, seznámili se s tématem klimatické změny skrze různé aktivity a vytvořili klimatický plán. Ve spolupráci s vedením města a školy pak žáci realizovali  několik opatření zaměřených jak na zlepšení mikroklimatu ve svém okolí tak i osvětě či vizi budoucnosti svého města.

CÍL PROJEKTU

Cílem projektu bylo reagovat na probíhající změnu klimatu ve svém bezprostředním okolí a rozvíjet praktické i teoretické znalosti žáku v tomto tématu.

HLAVNÍ AKTIVITY

Žáci nejdříve vytvořili myšlenkovou mapu o klimatické změně. Sehráli simulační hru Podnebín a vyzkoušeli si aktivitu Zelená hranice, zaměřenou na osobní rovinu spotřebitelství. Následně prošli jižní a jihozápadní část města a sledovali již realizovaná adaptační a mitigační opatření. Žáci vše fotili, zaznamenávali do plánků a zjištěné údaje vložili do klimamapy, určili zranitelná místa (přiřadili zranitelnost) a vytvořili klimaplán. Koncem dubna proběhlo setkání na radnici MěÚ Milevsko s vedením města a zástupci odboru životního prostředí za přítomnosti vedení naší školy. Prezentovali jsme šest rizikových míst ve městě (náměstí, autobusové nádraží, nákupní zóna, mokřad, okolí rybníka Kubík, ulice Blechova) a tři místa v areálu školy (mokřad, parkoviště, budovy). V rámci své vize o budoucnosti města žáci výtvarně ztvárnili tři návrhy přeměny autobusového nádraží a vystavili je v chodbě MěÚ Milevsko. Během května a června se žáci zapojení do projektu dohodli celkem na třech výstupech a realizovali je (výsadba, informační tabule, návrhy autobusového nádraží). Projekt vyvrcholil slavností na školní zahradě, během které projekt představili veřejnosti.

VÝSTUPY

Žáci vysadili okrasné rostliny na nově vytvořeném záhoně na školní zahradě, vytvořili a umístili 8 informačních cedulí k prvkům na školní zahradě – mokřad, nádrž na vodu, kompost… Žáci se dozvěděli více informací o Milevsku, neboť většina žáků do školy dojíždí. Pracovali společně – museli spolu komunikovat a domlouvat se, trénovali svoji zodpovědnost a spolehlivost. Posunuli se samozřejmě ve odborných znalostech (klimatická změna) a v jejích konkrétních dopadech – jak na školní zahradě, tak ve zkoumané části města.
 
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
 

FOTOGALERIE

DALŠÍ PROJEKTY

Jaké dopady na klima má naše oblečení? Na téma fast fashion a její dopady na změnu klimatu a lidská práva se zaměřili žáci ze základní školy v Novém Bydžově.
Adaptační opatření realizované na školním dvoře v průběhu projektu prezentovali žáci ze základní školy v Jičíně široké veřejnosti v během osvětové akce.
Školní jezírko zlepší mikroklima místa a zároveň podpoří jeho biodiverzitu. To si uvědomili i žáci základní školy v Náchodě a do realizace vlastního jezírka se v rámci projektu pustili.
Výsadbou třiceti listnatých stromů podpořili žáci a žákyně ze základní školy v Malči svou obec v její práci na ochraně klimatu.
Jakým způsobem může každý člověk přispět k ochraně klimatu, informovali v rámci svého osvětového projektu žáci střední školy v Havířově - Prostřední Suché.