K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Běh za udržitelný život

ŠKOLA

Gymnázium Lovosice

Sady pionýrů 600/6
410 02 Lovosice, okres Litoměřice

Typ školy: Gymnázium
Velikost školy: 360 žáků
Velikost obce: 8774 obyvatel
Kraj: Ústecký

ANOTACE

Žáci zapojení do projektu se rozhodli zaměřit na dopady klimatické změny na život obyvatel. Toto téma se rozhodli propojit s již existující školní akcí pro veřejnost, kterou věnovali právě klimatické změně. Finanční prostředky, které se jim podařilo získat, následně darovali městu, jež za ně pořídí a nainstaluje jednoduché, ale efektivní mitigační opatření – kompostér v blízkém okolí školy.

CÍL PROJEKTU

Účelem projektu byla osvěta spoluobčanů v oblasti klimatické změny a následně finanční podpora mitigačního opatření.

HLAVNÍ AKTIVITY

Při mapování komunity si žáci uvědomili, na co se chtějí zaměřit a co bude cílem letošního Běhu za ..? Žáci chtěli tímto záměrem v lidech vyvolat zájem o problematiku a probudit je z jakési letargie. Žáci tedy zorganizovali jsme Běh za udržitelný život. Do lesoparku Osmička se jim nakonec podařilo přilákat lidi doslova všech věkových kategorií. Zaběhat si přišlo 65 lidí, jiní se zaposlouchali do slov Ing. Hammerníka z odboru životního prostředí. Studenti měli připravené edukační hry pro děti mladšího i staršího věku. K programu zněla hudba školních sborů a kapely současných i bývalých studentů a přátel školy. Kdo chtěl soutěžit mimo sportovní disciplínu, mohl vyplnit kvíz, který se v otázkách doptával na problematiku klimatické změny. Přitom si z instalovaných bannerů mohl odnést i řadu jednoduchých rad, jak se dá šetřit vodou, jídlem nebo jak naložit s nepotřebným oblečením či jak si postavit vlastní kompostér. Z dobrovolného startovného a prodeje jídla se nám podařilo získat částku 8000 Kč. Tou žáci přispějí městu k zakoupení kompostéru, který bude instalován v blízkosti školy.

VÝSTUPY

Žáci v rámci svého projektu uspořádali osvětovou akci na téma klimatické změny, v rámci které své spoluobčany informovali o dopadech klimatické změny na jejich vlastní životy a nabídli jim několik rad jak mohou zmenšit svou uhlíkovou stopu. Finance, které žáci prodejem jídla a dobrovolného startovného utržili, věnovali městu Lovosice. Město tyto prostředky využije k nákupu a instalaci kompostéru, jedné z účinných možností jak snižovat množství uhlíku v atmosféře.
 
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
 

FOTOGALERIE

DALŠÍ PROJEKTY

Jaké dopady na klima má naše oblečení? Na téma fast fashion a její dopady na změnu klimatu a lidská práva se zaměřili žáci ze základní školy v Novém Bydžově.
Adaptační opatření realizované na školním dvoře v průběhu projektu prezentovali žáci ze základní školy v Jičíně široké veřejnosti v během osvětové akce.
Školní jezírko zlepší mikroklima místa a zároveň podpoří jeho biodiverzitu. To si uvědomili i žáci základní školy v Náchodě a do realizace vlastního jezírka se v rámci projektu pustili.
Výsadbou třiceti listnatých stromů podpořili žáci a žákyně ze základní školy v Malči svou obec v její práci na ochraně klimatu.
Jakým způsobem může každý člověk přispět k ochraně klimatu, informovali v rámci svého osvětového projektu žáci střední školy v Havířově - Prostřední Suché.