K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Šetrná údržba travnatých ploch

ŠKOLA

Gymnázium a grafická střední odborná škola Přelouč

Obránců míru 1025
535 01 Přelouč, okres Pardubice

Typ školy: Gymnázium a Střední odborná škola
Velikost školy: 493 žáků
Velikost obce: 10 137 obyvatel
Kraj: Pardubický

ANOTACE

Snížení uhlíkové stopy, zlepšení mikroklimatu a podpora biodiverzity jsou výsledkem práce žáků z Gymnázia a odborné grafické školy v Přelouči. To všechno se jim podařilo dosáhnout díky šetrnější údržbě travnatých ploch. Plochy, o které se tímto způsobem bude pečovat, žáci vybrali na základě spolupráce s městem. Žáci však měli příležitost své záměry prezentovat i představitelům Pardubického kraje. Výsledky své práce si zapojení žáci nenechali pro sebe a v rámci projektových dnů se o ně podělili i se svými spolužáky.

CÍL PROJEKTU

Cílem bylo realizovat vybrané adaptační opatření – šetrnou údržbu travnatých ploch. V průběhu jsme jednali o našich záměrech s vedením školy, města, ale i Pardubického kraje. S vedením města se nám podařilo vytipovat lokality na šetrnou údržbu travnatých ploch, které byly současně realizovány i v prostorách školní zahrady. Kromě zaměření na šetrnou údržbu travnatých ploch mladí lidé ověřovali své hypotézy z pohledu snížení prašnosti, lepší zádržnosti vody a vyšší biodiverzity.

HLAVNÍ AKTIVITY

Program probíhal v rámci Eko-kroužku po celý školní rok 2022/2023 (třídy sekunda, tercie, sexta a septima). Zabývali jsme se i snížením nákladů na energii a vodu v naší škole, a tím i snížením uhlíkové stopy našich budov. Vytvořili jsme klimatickou mapu města Přelouče a společně s vedením města jsme vytipovali lokality pro šetrnou údržbu travnatých ploch (mozaikové sečení travnatých ploch). Následně jsme realizovali projektové dny, kde jsme interpretovali naše záměry, a žáci školy si mohli naše hlavní myšlenky ověřit na vlastní kůži. Žáci se naučili řešit problémy, definovat hypotézy a ověřovat je. Komunikaci s vedením školy a města, stát si za svým názorem a nebát se argumentovat. Současně se zdokonalili v prezentování svých výstupů.
Pro aktivní zapojení žáků a jejich participaci na projektu je důležitý aktivní přístup, dát prostor pro myšlenky a záměry žáků, diskutovat a brát je do přírody – v okolí školy žáci objevili mnoho míst, kde ještě vůbec nebyli, a to je nutilo stále více a více poznávat své okolí. Po sestavení klimatické mapy jsme v dubnu realizovali setkání s komunitou, kterého se účastnili lidé z města a Pardubického kraje. Současně jsme byli v kontaktu s Pestrým Polabím. S vedením města Přelouč (Ing. Moravec) jsme řešili možnost šetrné údržby travnatých ploch ve městě. Naším hlavním plánem, jak pokračovat, je realizovat komunitní zahradu.

VÝSTUPY

Žákům se v rámci projektu podařilo domluvit s vedením města mozaikové sečení travnatých ploch na předem vytipovaných místech.
 
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
 

FOTOGALERIE

DALŠÍ PROJEKTY

Jaké dopady na klima má naše oblečení? Na téma fast fashion a její dopady na změnu klimatu a lidská práva se zaměřili žáci ze základní školy v Novém Bydžově.
Adaptační opatření realizované na školním dvoře v průběhu projektu prezentovali žáci ze základní školy v Jičíně široké veřejnosti v během osvětové akce.
Školní jezírko zlepší mikroklima místa a zároveň podpoří jeho biodiverzitu. To si uvědomili i žáci základní školy v Náchodě a do realizace vlastního jezírka se v rámci projektu pustili.
Výsadbou třiceti listnatých stromů podpořili žáci a žákyně ze základní školy v Malči svou obec v její práci na ochraně klimatu.
Jakým způsobem může každý člověk přispět k ochraně klimatu, informovali v rámci svého osvětového projektu žáci střední školy v Havířově - Prostřední Suché.