K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.
Bartoňova 1005
547 01 Náchod, okres Náchod
Žáci ze 7., 8. a 9. třídy se zapojili do projektu, v jehož rámci absolvovali mnoho edukačních přednášek a seminářů. Díky nově získaným znalostem neváhali v průběhu Dne Země vzdělávat na téma klimatické změny své spolužáky. V závěru školního roku realizovali výstavbu jednoho adaptačního opatření na školní zahradě.
Jako hlavní cíl si žáci stanovili výstavbu jezírka na školní zahradě. Chtěli tak vytvořit místo, kde se mohou žáci školy potkávat, kam mohou pozvat lidi z okolí a kde se lze učit nejen o přírodě, ale i o vlivu klimatické změny na dění kolem nás. Výstavbou jezírka žáci zároveň zlepšili mikroklima místa a podpořili jeho biodiverzitu.
V průběhu školního roku se žáci učili o klimatické změně, absolvovali velké množství různých přednášek, seminářů a mnoho setkání se zajímavými lidmi. Práce na projektu je naučila respektu k názorům ostatních, komunikaci ve skupině a hlavně jim ukázala, že každý má ve skupině své místo, roli a odpovědnost. Jako hlavní cíl si stanovili postavit na školní zahradě jezírko. To se podařilo vybudovat se závěrem školního roku. Žáci uspořádali malou zahradní slavnost, při které jej oficiálně „otevřeli“ a ukázali jak jezírko, tak i celou zahradu místní komunitě. Povedlo se jim také uspořádat Den Země, na který dorazilo 150 mladších dětí. Ukázali jim, jak mohou naši planetu chránit, mluvili s nimi o obnovitelných zdrojích energie, třídili odpadky, poznávali dřeviny atd. Práce tím však neskončila. V příštím roce by žáci chtěli s tématem klimatické změny pokračovat, potkávat se a diskutovat, pozvat zajímavé osobnosti a posílat získané informace dál do světa.
Výsledky projektu bylo vybudování jezírka v areálu školní zahrady, jeho slavnostní otevření a uspořádání osvětové akce.
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
Jednou měsíčně Vám budeme e-mailem zasílat zajímavé postřehy, doporučení, tipy a inspiraci k tématu místně zakotveného učení. Konkrétně se jedná například o doporučení na nově vzniklé publikace, semináře, na které se můžete přihlásit, možnosti zapojení do projektů, naše nové newslettery, a další.
Je škola, která aktivně mění své okolí, pomáhá žákům vytvářet si vztah k místu, dává žákům slovo, připravuje je na skutečný život, je otevřená komunitě a mění svět k lepšímu.