K optimalizaci našich webových stránek používáme cookies. Více o cookies.


Pěstování a zodpovědná spotřeba potravin

ŠKOLA

Základní škola Eduarda Nápravníka

Býšť 72
533 22 Býšť, okres Pardubice

Typ školy: Základní škola
Velikost školy: 300 žáků
Velikost obce: 1672 obyvatel
Kraj: Pardubický

ANOTACE

V průběhu školního roku 2022/2023 se žáci 7.B ZŠ Eduarda Nápravníka seznámili se třemi pilíři udržitelnosti: lidmi, hospodářstvím a přírodou. Zkoumali, jak udržitelná je jejich obec z hlediska šesti klíčových oblastí, včetně přírody, veřejných prostor a spolupráce s okolím. Následně vytvořili opatření zaměřená na zodpovědnou produkci a spotřebu potravin.

CÍL PROJEKTU

Cílem projektu bylo omezení plastového odpadu a zaměření se na problematiku potravin.

HLAVNÍ AKTIVITY

Žáci v projektu zjišťovali, zda je jejich obec udržitelná z hlediska šesti oblastí: lidé, hospodářství, příroda a historie, zástavba a veřejná prostranství, spolupráce s okolím a správa obce. Vypravili se na několik exkurzí, např. do vodní elektrárny Hučák, Botanické zahrady léčivých rostlin a expozice Vodovodov v Hradci Králové. Naučili se prezentovat a obhájit svoji práci před veřejností. Zjistili, že každý z nás může udělat něco užitečného pro své okolí. Žáci se zaměřili na úspory energie, pěstování vlastní zeleniny a ovoce, omezení jednorázových plastových tašek a problematiku potravin (import ovoce a zeleniny ze zahraničí, skladování, spotřebu a kalorické hodnoty potravin). Žáci vytvořili pocitovou mapu Býště, poté se věnovali setí a sázení ředkviček, kedluben, jahod a rukoly do 6 samozavlažovacích květináčů. Žáci také malovali na bavlněné tašky, které slouží jako náhrada jednorázových plastových tašek.

VÝSTUPY

Žáci se podívali na naši obec z jiného úhlu pohledu – udržitelnosti, snažili se ji představit v horizontu 10 let. Vymysleli spoustu opatření, z nichž některá realizovali. Naučili se lépe spolupracovat mezi sebou, prezentovat svůj názor, obhájit si jej. Zjistili, že je potřeba rozplánovat si jednotlivé aktivity.  Je důležité motivovat žáky, dát jim možnost rozhodovat a realizovat jejich nápady.
 
Program Škola pro udržitelný život byl financován z projektu Raising Education and Awareness of Climate Change in Czech Classrooms and Communities, který je financován z programu Evropské unie LIFE. Sdílený obsah nemusí nutně odrážet postoje Evropské unie. Výhradní odpovědnost za něj nese Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov.
 

FOTOGALERIE

DALŠÍ PROJEKTY

Jaké dopady na klima má naše oblečení? Na téma fast fashion a její dopady na změnu klimatu a lidská práva se zaměřili žáci ze základní školy v Novém Bydžově.
Adaptační opatření realizované na školním dvoře v průběhu projektu prezentovali žáci ze základní školy v Jičíně široké veřejnosti v během osvětové akce.
Školní jezírko zlepší mikroklima místa a zároveň podpoří jeho biodiverzitu. To si uvědomili i žáci základní školy v Náchodě a do realizace vlastního jezírka se v rámci projektu pustili.
Výsadbou třiceti listnatých stromů podpořili žáci a žákyně ze základní školy v Malči svou obec v její práci na ochraně klimatu.
Jakým způsobem může každý člověk přispět k ochraně klimatu, informovali v rámci svého osvětového projektu žáci střední školy v Havířově - Prostřední Suché.